cie@ciekartuzy.pl
tel. 58 681 46 96

Uniwersytet Trzeciego Wieku

facebook_page_plugin

ZAPRASZAMY

na   zajęcia dla nauczycieli IV-VII szkół podstawowych

w sobotę 16.09.2017r., od godz. 9.00 do 15.00

ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ TEKSTOWYCH. GRY STRATEGICZNE W ROZWIJANIU MYŚLENIA MATEMATYCZNEGO

Zajęcia odbędą się w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach ul. Słoneczna 3

 

Rozwiązywanie zadań tekstowych – schematy czy strategie?

Umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych to jedna z najważniejszych, czy nawet najważniejsza, umiejętność rozwijana na lekcjach matematyki w szkole podstawowej. Jest to równocześnie umiejętność bardzo złożona, bazująca na wielu innych umiejętnościach rozwijanych w procesie matematycznego kształcenia, a przez to trudna. W podstawie programowej zwraca się szczególną uwagę na jej znaczenie dla matematycznego rozwoju i matematycznej wiedzy ucznia, w tym zwłaszcza na wagę tworzenia przez uczniów i stosowania własnych strategii rozwiązywania zadań tekstowych, czy – szerzej – problemów matematycznych.

Warsztaty poświęcone będą różnym strategiom pozwalającym uczniom na samodzielne rozwiązywanie zadań tekstowych oraz problemów matematycznych i to o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. Będą także okazją do refleksji nad tym, jak – zgodnie z tradycją – uczymy rozwiązywania zadań tekstowych i jakie mogą być tego niezamierzone efekty oraz co w podejściu do rozwiązywania zadań tekstowych zmienić, aby efekty naszej pracy były bliższe naszym oczekiwaniom.

Zajęcia poprowadzi dr Mirosław Dąbrowski -doktor matematyki, pracownik Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, członek-współzałożyciel Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, edukator. W latach 2007-2011 koordynator ogólnopolskich badań monitorujących umiejętności trzecioklasistów, autor koncepcji projektu Dzieci myślą. Jak skutecznie uczyć dzieci myślenia matematycznego – w latach 2012-2013 opiekun naukowy pilotażu projektu realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Koordynator projektów edukacyjno-wydawniczych Matematyka 2001 i Przygoda z klasą, autor ponad stu publikacji podręcznikowych i poradnikowych dotyczących nauczania matematyki.

Autor 50 publikacji metodycznych dla nauczycieli, gier matematycznych.

                                               Anna Dereń

                                                Dyrektor CIE

Koszt udziału w szkoleniu : 85 zł/osoba

Organizatorzy zapewniają poczęstunek

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 11.09.2017 na załączonej aplikacji

 (tel. Fax lub mail) tel/fax 58 681 46 96 ;Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;(ilość miejsc ograniczona)

ankieta aplikacyjna rok szkolny 2017/18