cie@ciekartuzy.pl
tel. 58 681 46 96

Uniwersytet Trzeciego Wieku

facebook_page_plugin

FB

 

Z przyjemnością informujemy, iż projekt ?Poczuj miętę do przyrody ? kontynuacja? realizowany przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnychw Kartuzach, uzyskał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zapraszamy uczniów,  nauczycieli oraz  zainteresowanych miłośników bioróżnorodności do udziału w II edycji tego przyrodniczego przedsięwzięcia. 

Realizacja I edycji pozwoliła m.in. na założenie przyszkolnych siedzisk roślin rodzimych, umieszczenie budek lęgowych, realizację wielu zajęć terenowych z biologami, ornitologami, przyrodnikami. Uczniowie projektowali kalendarze przyrodnicze, badali glebę a także dokumentowali swoje działania, fotografowali przyrodę. Na stronie projektu  http://zielone.ciekartuzy.pl/ umieszczaliśmy przesyłane do nas materiały. Na zakończenie I edycji wykonaliśmy utwór ?Cztery pory roku? na kilkadziesiąt bum-bum-rurek.

Co czeka nas w tym roku?

 

16 maja spotkamy się na konferencji otwierającej projekt, połączonej z zajęciami terenowymi. Otrzymamy kolejne rośliny, a także podzielimy się sadzonkami.

W ramach projektu będziemy wspólnie zakładać KASZUBSKI OGRÓD przy Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, a jego mniejszą replikę przy CIE na ul. Słonecznej.

Zaproponujemy zajęcia, warsztaty terenowe związane z badaniem bioróżnorodności w naszym otoczeniu, zakładaniem ogrodów oraz herbariów.

Zorganizujemy piknik edukacyjny (5 czerwca b.r.) w Brodnicy Górnej w Ośrodku Sportów Wodnych ?Przyroda i matematyka pod żaglami? a także na Wyspie Łabędziej w Kartuzach.

Weźmiemy udział w grze terenowej nawiązującej do zasobów przyrodniczych, w wystawie interaktywnej ?Co rzecze  rzeka czyli bioróżnorodność w ekosystemie Raduni?.

Będziemy mogli też wziąć udział w konkursach przyrodniczych, spotkać się z niezwykłymi ekspertami, wzbogacić zbiory szkolonej biblioteki, otrzymać pomoc specjalistów.

Współpracujemy z Uniwersytetem Gdańskim, (Katedra Limnologii, Katedra  Gospodarki Przestrzennej; Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych w szczególności z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym, Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym, Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi, Zaborskim Parkiem Krajobrazowym, Zielonymi Szkołami PZPK w Słupsku; Muzeum Kaszubskim w Kartuzach; Nadleśnictwem Kartuzy; z Kartuskim Centrum Kultury; Szkołami, Uniwersytetem Trzeciego Wieku; Organizacjami Pozarządowymi jak np.: Stowarzyszenie Borowy Las dla Przyszłości;  Stowarzyszenie Ochrony Sów, Kaszubska Fundacja ?Nasza Checz? z Chmielna; z Pomorskim Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt ?OSTOJA?; Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kartuzach.

Projekt planujemy zakończyć w marcu 2019 roku.

Co zrobić, żeby wziąć udział w tym projekcie?

Prosimy o przesłanie na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zgłoszenia Państwa szkoły do 30 kwietnia 2018 r., podając imię i nazwisko opiekuna, liczbę uczniów (wiek, klasa), a także adres mailowy, na który będziemy mogli przesłać ważne informacje.

Osoby niezwiązane ze społecznością szkolną zapraszamy do śledzenia aktualności na naszych stronach internetowych i profilu Fb - kowym. W ten sposób każdy będzie miał możliwość poczuć mięte do przyrody.

 

logo Funduszlogo powiat tekst gradientlogoCIE2