Wystawy interaktywne
cie@ciekartuzy.pl
tel. 58 681 46 96

Uniwersytet Trzeciego Wieku

facebook_page_plugin

 


W styczniu, 2018 roku rozpoczęliśmy czytelniczą przygodę PRZECZYTANE – URATOWANE. Wszyscy miłośnicy literatury wiedzą, że książki, których nikt nie czyta, książki stojące na półkach pokrywa szczególny rodzaj zapomnienia, ich kartki żółkną, a okładki szarzeją. Ostatnia faza nieczytania kończy się zawsze w ten sam sposób – książki znikają z ludzkiej pamięci... Istnieją tylko trzy sposoby, które mogą ten straszliwy proces zahamować – to CZYTANIE, CZYTANIE i CZYTANIE. Takie, które: 1° - zajmuje, 2° - raduje i 3° - ratuje. Zajmuje i raduje czytelnika, a ratuje książkę.
Wszyscy, którzy zadeklarowali chęć czytania dla ratowania ulubionych książek, stali się osobami zaufanymi, którym powierzamy szlachetne zadanie zachowywania i rozwijania ważnej umiejętności rozmowy. Czytanie bowiem nie jest tylko prostym przyswajaniem sobie myśli autora. To coś więcej – czytając, przeżywamy poznawane historie na swój sposób. Innymi słowy: czytając, stajemy się współtwórcami, bo dopiero gdy się czyta, tekst zaczyna żyć; w książce leżącej na półce – był w stanie uśpienia, hibernacji, letargu…

Czytaj więcej: DO UCZESTNIKÓW AKCJI RATOWANIA KSIĄŻEK

selfus w bibliotece

Weźcie też koniecznie udział w fotoreporterskiej akcji

DAJ SIĘ PRZYŁAPAĆ NA CZYTANIU

INSTRUKCJA ROBIENIA ZDJĘCIA

1° - wybierz interesującą książkę (najlepiej dużą i z atrakcyjną, kolorową okładką),

2° - znajdź wyjątkowe miejsce do czytania (takie, które nikomu innemu nie przyjdzie do głowy),

3° - usiądź z rzeczoną książką w wybranym miejscu (liczba czytelników i książek – nieograniczona),

4° - poproś kolegę (siostrę, tate, babcię) o sfotografowanie aktu lektury (można użyć techniki selfie).

Czytaj więcej: DAJ SIĘ PRZYŁAPAĆ NA CZYTANIU - KONKURS FOTOGRAFICZNY

DSC 0261

Do wszystkich młodych Czytelników!

Jeśli czytanie jest dla Was czymś więcej, niż tylko formą spędzania wolnego czasu, gorąco zachęcamy do ratowania literatury dla dzieci i młodzieży, której przyszło dzisiaj konkurować z potężnymi siłami Virtual Reality. Choć walka wydaje się nierówna, literatura – dzięki Wam – wcale nie musi przegrać!

Ogłaszamy akcję ratowania książek PRZECZTANE – URATOWANE!

1) może w niej wziąć udział grupa czytelnicza składająca się  z dowolnej liczby uczniów jednej klasy (im więcej uczestników, tym łatwiej sprostać zadaniom),

2) każda grupa deklaruje zamiar przeczytania określonej liczby stron nie tylko dla własnej satysfakcji, ale i w celu uratowania od zapomnienia wybranego tytułu literatury dziecięcej (można zadeklarować chęć uratowania kilku pozycji); można przyjąć pomoc innych miłośników czytania (przyjaciół, rodzeństwa, znajomych) – dodajecie ich strony  do swoich (wszystkie potrzebne dane należy wpisać w ankiecie – do pobrania ze strony CIE – i wysłać na nasz adres),

3) realizację zadeklarowanych zamierzeń czytelniczych należy wpisywać na utworzonej w tym celu stronie internetowej, gdzie będzie można na bieżąco obserwować szlachetną rywalizację w przejrzystej tabelce (zasady aktualizowania informacji otrzymają liderzy grup czytelniczych pocztą elektroniczną),

4) zwycięską grupą zostanie ta, która uratuje najskuteczniej najwięcej książek!

{Pamiętajcie, że książki rozmnażają się przez czytanie.}

Zaproszenie na wystawę Książki zostały porwane 1024

 Przygotowaliśmy kolejne spotkanie w naszej kawiarence/ wystawie interaktywnej. Kierujemy je do uczniów szkół podstawowych, od 1 do 7 klasy.

Tym razem jego fabuła budowana jest wokół książek, ich wartości, znaczenia czytania. W czasie spotkania będziemy ratować książki przed porwaniem, zajmiemy się poszukiwaniami.

Odkryjemy też co ważnego, pięknego uległoby zniszczeniu, gdyby nikt ich nie przeczytał. Planujemy, dla grup uczestniczących w spotkaniu, rozpisać atrakcyjny konkurs motywujący do czytania.

Będzie polegał m.in. na śledzeniu w książkach specjalnych tropów. Główną instrukcją będzie pewna książka, ale o tym porozmawiamy w CIE. To, co się wydarzyło, było zaskoczeniem dla wszystkich.

Nikt się tego nie spodziewał.

Jak to mogło się wydarzyć?

Co się stało?

Czytaj więcej: Wystawa interaktywna "KSIĄŻKI ZOSTAŁY PORWANE !!!